Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

zuzana-foto 

19/05/2018 | Open House Praha: Palác Metro

22 fotek 19.5.2018 - zobrazení
Datace: 1870; 1928 (přestavba)
Architekti: Bohumil Tesař (původní novorenesanční stavba); Karel E. Ort a Stanislav Bechyně (přestavba)

Současný palác vznikl rekonstrukcí domu postaveného v roce 1870 podle projektu Bohumila Tesaře. Objekt na tehdejší třídě Viktoria (dnes Národní třída) v roce 1919 zakoupili manželé Václav a Otilie Kleinhamplovi a tři roky poté začali s jeho rozsáhlou přestavbou. Koncepce domu byla jasně určena od počátečních prací na projektu.
Hlavním východiskem byla výhodná poloha objektu na rozhraní Starého a Nového Města pražského. výsledkem přestavby, ukončené v roce 1928, byli čtyři dvorní trakty o pěti podlažích na pozemku nepravidelného tvaru. Na východní straně k základnímu lichoběžníku přiléhají dvě křídla obdélníkového tvaru.

Palác sloužil především společenskému využití. Vzniklo zde kino (až pro tisíc návštěvníků), vinárna, kavárna, kulečníkové síně, taneční parket s pódiem a své místo si zde našlo i rychlé občerstvení - automat. Hlad mohli kolemjdoucí zahnat rovněž ve vyhlášeném lahůdkářském obchodě. V pronajatých prostorách se nacházela řada dalších obchodů a ve vyšších patrech byly kanceláře a byty.

V roce 1945 byl palác znárodněn a do roku 1989 se zde vystřídalo hned několik uživatelů, což přispělo k chátrání celého objektu. V květnu 1991 byl objekt vrácen potomkům rodiny Kleinhamplovy, kteří ho postupně opravují a udržují.

Proměňte svá alba ve fotoknihu

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.